Könyvtárunk


A könyv kölcsönzés átmenetileg szünetel! Megértésed köszönjük!


  • Csak regisztrált klubtagok kölcsönözhetnek! 
  • Csak magadnak kölcsönözhetsz!
  • A kölcsönzött könyvért anyagi felelősséggel tartozol, ha gyerkőcöd összefirkálja-gyűri, megsérül, vagy elveszik, amíg nálad van, akkor a példányt pótolnod kell!
  • Könyvet egy hónapra kölcsönözhetsz, a díja 500 Ft. Egyszerre csak egy könyv lehet nálad. 
  • A könyv akkor maradhat nálad tovább, ha más nem jegyezte elő a következő hónapra.
  • A könyv visszajuttatásáról neked kell gondoskodnod, ha nem tudsz klubra jönni, azt jelezd előre nekünk, hogy megbeszélhessük a továbbiakat.

Könyveink:

Ambrus Krisztina : Enni vagy nem enni? - Avagy 139 recept laktózérzékenyeknek

Nehéz eldöntenünk és még nehezebb lemondani róluk. A tejtermékek jelentős alkotói a magyar konyhának.
Ráadásul finomak és a főzésben változatosság teremtenek, nem beszélve arról, hogy többek között kalciumot is tartalmaznak. Viszont tény, hogy közérzetünket is tönkretehetik, ha érzékenyek vagyunk rá. Amikor ráébredtem mi a baj, tanácstalanul álltam, mert nem találtam semmiféle használható szakácskönyvet, ami a betegség gyakorlati kezelésében segítségemre lett volna. Ezért is készítettük el édesanyámmal ezt a 139 kipróbált receptből álló gyűjteményt, dietetikus folyamatos ellenőrzése mellett, Bárdos György úr (Laktózérzékenyek Társasága) lektorálásában, hogy sorstársaim és az hozzátartozóik már jobb helyzetben legyenek. Több kutatási eredmény ismeretében úgy vélem, szó sincs betegségről, sokkal inkább egy természetes, emberi szervezetben zajló folyamatról, mely a világ különböző tájain élő embereket ugyanúgy érinti. Jómagam is sokat utaztam külföldre és azt tapasztaltam, hogy a sok országban a hazainál jóval kedvezőbb helyzetben vannak sorstársaim, így jutottam hozzá a hazai ételek mellet a különleges, más országokból származó receptjeimhez, melyeket, amennyire lehetett, a magyar konyha szájíze szerint módosítottam. Én nem vagyok orvos, csak egy „beteg", aki szeretne egy jót enni puffadás, hasgörcsök és hasmenés nélkül. Remélem, ezzel még sokan értenek velem egyet és követik példámat. Ez a könyv, egy beteg könyve betegtársai megsegítésére a betegség felismerésében, megelőzésében, ha lehet, gyógyulásában és mindennapi kezelésében, nemcsak a saját konyhánkban, hanem éttermekben, bevásárláskor, stb. Ha mód van rá, kerülném a tüneti kezelésre szolgáló gyógyszereket és így élnék inkább egészségesen teljes (vagy tejes?) életet. És Ön?



Armstrong, Penny; Feldman, Sheryl : A születés művészete - Szülés bölcsen, a természet rendje szerint... 

Penny Armstrong, független bába, aki amellett, hogy sokévi "hagyományos" kórházi tapasztalattal rendelkezik, több mint kétezer otthonszülést kísért és Sheryl Feldman, írónő, kiváló doula (szülés körüli asszonysegítő) tárják elénk közös élményeiket. Élmények közvetítésére a tudomány száraz nyelve nem képes, a szakmai információk átadása pedig nem a költészet feladata. Ritka és szerencsés pillanat, amikor a kettő mégis találkozik, s anélkül, hogy egyik a másik rovására menne. A szerzők nemcsak a szakember és írónő együttműködése révén, hanem külön-külön is hordozzák e két oldal szintézisét, s könyvük legnagyobb erénye éppen e személyiségükben benne rejlő szintézis megteremtése.









Büki Andrea, dr: Ölelj át – A kötődő nevelésről mindenkinek

A könyv első része áttekinti a kötődéselméletet, valamint elemzi a csecsemőkori nevelés hosszú távú hatásait, a második részben pedig kiderül, miért jó (a szülőnek is) az igény szerinti szoptatás, a hordozás, az együttalvás, hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt. A kötődő nevelés lényege, hogy hallgassunk a bennünk lapuló gyermekgondozó ösztönökre, hogy megtaláljuk azt, ami a gyermekeinknek és nekünk, szülőknek is a legjobb, ahelyett hogy ismeretlen eredetű dogmákat, orvosi előírásokat és nevelési „szakértőket” követnénk.
A szerző orvos, gyermekpszichiáter, gyakorló édesanya. 










Buki, Dérer, Havasi, Németh, Zarándi: Homeopátia napjainkban 

Ez a könyv a mindennapokban jól használható módon mutatja be a homeopátiás terápiás módszert.
A homeopátiás módszer hatékonyságára utal az, hogy már Hippokratész felismerte létjogosultságát az orvosi gyakorlatban. Nagy magyarjaink, például Kossuth Lajos és Széchenyi István is e módszerrel gyógyultak, napjainkban pedig az angol királyi család kizárólag homeopátiás gyógyszereket használ.
Ajánljuk ez a könyvet azoknak, akik még nem ismerik a homeopátiás terápiát, mert a gyakorlatban jól használható segítséget ad a természetes gyógymóddal történő gyógyulásra, mellékhatás mentesen, az öngyógyítás szintjén.









Faber, Elaine – Mazlish, Adele: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje


"Csodálatos szülő voltam, mielőtt gyermekeim születettek volna" kezdi könyvét az írópáros. Nem éreztük ezt gyakorló szülőként oly sokszor? Elméletben mindig sokkal könnyebben mennek a dolgok, de amikor saját családunkban kell szembenézni a durcás gyerekkel, a hisztivel, a kiabálásokkal, sértődésekkel, akkor megfogadjuk: Holnaptól másképp lesz! Azután kezdődik elölről, mert nem tudjuk hogyan.










Faber, Elaine – Mazlish, Adele: Testvérek féltékenység nélkül 

"A Beszélj úgy hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje szerzőinek második könyve méltán világsiker, mert a minden többgyerekes szülőt érintő testvérféltékenység problémájára kínál gyakorlatias megoldásokat. Ez a könyv bármely korú testvérek nevelésében segít, egyszerű, de hatásos eszközöket kínálva a testvérek közötti rivalizálás enyhítésére, a családi béke megőrzésére. Az életből merített példák és rövid képregények olvasmányossá, érdekessé teszik a könyvet, ami olyan problémában segít, amelyre máshonnan nem találni megoldást."
 









Faßmann, Natalie: Konyhakert az erkélyen 

Zöldség és gyümölcs, Zöldségfélék kezdőknek, Saláták az erkélyen, Ízletes kúszóbajnokok, Izgalmas dolgok fiatal kertészeknek, Különlegességek az erkélyen, Mediterrán vendégek, Édes és csábító: cserepes gyümölcsök, Savanyú bogyócskák, A mini csemege-erkély, Gyógynövények és fűszerek, Pizza és pasta, Vive la France!, Ázsia-mix, Csípős és forró, Csalamádé, Illatos teák, Virágok az ínyenceknek, Illatok a levegőben, Telepítés, gondozás, védelem, Zöldségszenvedély, A gyümölcsök élvezete, Pompás fűszerek, Öntözés, vízellátás, Levéltetvek és társaik, Korszerű növényvédelem, Katicabogár és társai, Szakszerű teleltetés, Fűszerek a kamrában


 




Grimm, Hans-Ulrich: A leves hazudik 

Érzékeink manipulására észrevétlenül egy világhatalom szerveződött: az ízipar. Mindegy, hogy csecsemőeledel vagy gyümölcsjoghurt, felvágott vagy sütemény, nem azt esszük, amit eszünk; az ipar láthatatlanul fűszerez, a hatások ismeretlenek. Bár a szerző többnyire a Németországban és az Amerikai Egyesült Államokban uralkodó helyzetet írja le, Magyarországon mindez szintén a mindennapok részévé válik. A boltjaink polcait megtöltő élelmiszerek dúskálnak az aromákban és egyéb adalékanyagokban...










 

Gulyás Emese (szerk.): Tudatos vásárlók könyve

Néhány érdekes tény a könyvből:
Egy csésze kávé előállításához száznegyven liter, egy kiló gabonáéhoz ezer, egy kiló rizséhez ezernégyszáz, egy kiló marhahúséhoz tizenháromezer liter vízre van szükség. A Föld teljes vízkészletének mindössze 0,8%-a alkalmas emberi fogyasztásra.
Magyarországon a tyúktartás háromnegyede háztáji, egynegyede ketreces, viszont a kereskedelmi forgalomba kerülő, azaz a boltokban kapható tojások kilencvenöt százaléka a ketreces tartásból származik.
A huzatos nyílászárók utólagos szigetelésével egyhatodával csökkenthető a fűtéshez szükséges energia mennyisége. Ha télen egy fokkal csökkentjük a hőmérsékletet, megspórolhatjuk a fűtésre fordított energia öt százalékát.
A leggyakrabban használt vegyi anyagok háromnegyedéről nem állnak rendelkezésre alapvető környezetvédelmi és egészségügyi adatok.




Guóth-Gumberger, Márta: Szoptatás 


A legjobb az anya és a gyermek számára. A szoptatás a kisbabák táplálásának legtermészetesebb módja, erősíti az anya és gyermeke bensőséges kapcsolatát: a testi közelség és a meleg biztonságot nyújt a kisbabának. Erre feltétlenül szüksége van fejlődéséhez. Ez a tanácsadó könyv sok javaslatot, gyakorlati tanácsot és hasznos ötletet ad, hogy a szoptatás sikerüljön és örömöt szerezzen. A szerzők nemzetközi vizsgával rendelkező, tapasztalt szoptatási szaktanácsadók, akik együttérző tanácsokkal segítik Önt az első mellre tételtől az elválasztásig. Megtudhatja például: -hogyan készülhet fel a szoptatásra, -mi a szoptatás jelentősége a kisbaba számára, -hogyan segítheti elő a szoptatás jó beindulását, -mit tehet azért, hogy a szoptatás élménnyé váljon, -mit kell tennie nehézségek esetén, -milyen gyakran és milyen hosszú ideig tegye mellre gyermekét.




Kádár Annamária: Mesepszichológia

Kutatások igazolják, hogy az életben való beválásunk nem csak értelmi képességeinken múlik. Az igazi sikereket és - ami még fontosabb! - a belső harmóniát, az önmagunkkal való elégedettséget csak akkor érhetjük el, ha képesek vagyunk felismerni a magunk és mások érzelmeit, kapcsolatokat teremteni, konfliktusokat kezelni, együttműködni, segítséget kérni, vágyainkat késleltetni, kitartani… Vagyis, ha fejlett az érzelmi intelligenciánk.

A mese az érzelmi intelligencia fejlesztésének legfontosabb eszköze, olyan lelki táplálék, amely életre szóló nyomokat hagy a gyermekben. Egyrészt a mesélés sajátos szituációja, bensőséges hangulata adja meg az érzelmi biztonságot, azt a nyugodt, csendes és szeretetteljes légkört, amelyben meg lehet pihenni, el lehet lazulni, a rítust, amivel le lehet zárni egy mozgalmas és eseménydús napot. Ám a kisgyerek a mesehallgatás során nemcsak a szülőre, hanem befelé is figyel, saját vágyainak megfelelő fantáziaképet alkot, ami segíti őt a nap folyamán felgyűlt belső feszültségei, negatív érzései, félelmei feldolgozásában.
Adjuk hát meg neki a lehetőséget arra, hogy az égig érő fa csúcsára kis kanászként felkapaszkodhasson! Annak a gyermeknek, aki mesét hallgatva nő fel, varázspálcája a saját elméje lesz, és képzelete, érzelmi intelligenciája segíti majd a megpróbáltatások közepette.




Kitzinger, Sheila: A szülés árnyékában

A szülés árnyékában – Katarzis vagy krízis? a nők szülés alatti tapasztalatait és az azokból fakadó szorongásaikat kutatja. Sheila a nők szerteágazó tapasztalatainak több ezer órás meghallgatásából és a szülészeti rendszer mély ismeretéből merít.
Föltárja a szenvedés okait, amelyeket eddig a szőnyeg alá söpörtek. Könyve alapvető olvasmány a tanuló és gyakorló szülésznőknek, szakembereknek ugyanúgy, mint a szülő nőknek és a hozzájuk közel állóknak, akik meg akarják tanulni, hogyan előzhetnék meg, illetve, ha már létrejött, hogyan vegyék észre, hogyan dolgozzák fel, gyógyítsák meg a traumát.








Kitzinger, Sheila: Miért sír a baba?

Az írónő tanácsai bizonyára hasznos segítséget nyújtanak majd az első, de talán még a sokadik gyermeküket nevelő kismamák és kispapák számára is. Sheila Kitzinger jelenleg a világ számos helyén tart előadásokat az anyaság témájában, és oktatja a szülésznőket, orvosokat, tanácsadókat, édesanyákat egyaránt.














Kovács, Heike: Gyermekbetegségek természetes kezelése 

Sok szülő szeretné betegeskedő gyermekét természetgyógyászati módszerrel kezeltetni. Az ilyen módon történő gyógyítás kíméletes, erősíti a gyermek fejlődési folyamatát. Ez a lexikon bemutatja a panaszok pontos leírását; a fitoterápia, a homeopátia, a Kneipp-terápia, a hagyományos kínai orvoslás és az ajurvéda hatékony kezelési módjait; a természetgyógyászati terápiák részletes leírását.












Lenkei Gábor, dr: Méltósággal megszületni és szülni

"Elhagytam hát a klinikát, mert nyughatatlan szívem arra csábított, hogy újabb, hatékonyabb, a modernnek nevezett orvostudomány által nem használt módszereket kutassak fel és tegyek közkinccsé." "Jártam tovább a magam választotta úton és egyszer a kezembe került Leboyer doktor két könyve, A gyöngéd születés és a Szülés gyöngéden. A könyvek olvasása által okozott élmény felelevenítette bennem Lampé Professzor Úr hajdani kezdeményezését - találjunk jobb, emberibb utakat, módszereket a szülészet számára." "Úgy éreztem, tartozásom van az Emberek felé, amelyet csak azzal tudok leróni, ha felhívom az Ön figyelmét arra, hogy: így is lehetne! Arra, hogy igenis létezik jobb lehetőség, ami nem más, mint: Méltósággal megszületni és szülni."
 








Liedloff, Jean: Az elveszett boldogság nyomában – A kontinuum-elv

Venezuela dzsungeleiben egy fiatal amerikai felkeresi a ma is kő körszaki körülmények között élő jekána indiánokat. Ezeknek a "vadembereknek" a szemmel látható boldog és kiegyensúlyozott élete lenyűgözi, és két és fél évet tölt el a törzsnél. Az ott töltött hónapok során egyre inkább az kezdi érdekelni, hogy mi az oka annak, hogy az indiánok annyival boldogabbak nálunk civilizált embereknél. 
Jean Liedloff az indiánok boldogabb életének kulcsát a csecsemőkkel és a gyermekekkel való bánásmódban találja meg. A kontinuum (folytonosság) elve az evolúció alatt kialakult emberi szükségleteket jelenti. Az indiánok a gyerekek eredeti szükségleteit követik, azokat az igényeket, amelyeket a csecsemő magával hozott. A gyermeket mindenhova magukkal viszik, ott van, ahol az élet zajlik, és folyamatosan karban, illetve hordozókendőben tartják. Az újszülöttet nem hagyják egyedül akár alszik, akár ébren van, és legfőképp akkor nem, ha sír. A folyamatosan karban tartott csecsemő azt érzi, hogy minden rendben van, hagy alapvetően jó és szívesen látott vendég a családban. A csecsemő, majd később a kisgyermek is az édesanyával - vagy édesapával, nagymamával, testvérrel - van nappal, éjjel pedig az anya mellett alszik. A rácsos ágy, a külön szoba, a járóka, a babakocsi nem létezik. A civilizált ember inkább az eszére, mint az ösztöneire hallgat. Pedig a kisbabákkal való törődésben nincs helye az intellektusnak - állítja Liedloff. Ahogy az anyaméhben minden az elvártaknak megfelelően történt, a csecsemő a továbbiakban is számít rá, mondhatni biztos benne, hogy a történések megfelelnek elvárásainak. Ez azonban a modern világban szinte soha nem következik be. Mi történik akkor, ha ezek a magunkkal hozott elvárások nem teljesülnek, ha az ember ösztönös igényei nem elégülnek ki? Vajon hiányzik-e ez későbbi életünkben, tovább tudunk-e lépni, képesek leszünk-e egyáltalán egy boldog, kiegyensúlyozott életre? A könyv pszichológus szerzője megfigyelései alapján írja le a kontinuum-elvet, amelyben a boldogság nem egy elérendő cél, hanem egy természetes állapot.




Mendelsohn, Robert S.: Gyermekorvos nélkül

A könyv gyakorlati gyermekgyógyászati tanácsadó szülők és leendő szülők részére. A szerző több mint 30 éves gyermekorvosi tapasztalata alapján adja közre a szükséges információkat diagnosztikáról és kezelésről, amelyek segítségével a szülők maguk is egyértelműen meg tudják állapítani, mikor van szükség orvosi segítségre és mikor nincs. Dr. Mendelsohn ismert kritikusa az orvosi szakmának. Véleménye szerint egészségünket legjobban a minket kezelő orvosok veszélyeztetik, mivel a modern orvostudomány módszerei csak ritkán működnek, és gyakran sokkal veszélyesebbek, mint azok a betegségek, amelyeket állítólag diagnosztizáltak és kezelni akarnak.









Miller, Neil Z.: Védőoltások 

A védőoltások története több, mint 200 évre nyúlik vissza. Ez idő alatt a bevezetett védőoltások száma folyamatosan nőtt, a járványszerűen előforduló fertőző betegségek száma ugyanakkor folyamatosan csökkent. Az orvostudomány és a közvélemény ezt a visszaesést többnyire a védőoltások pozitív hatásának tulajdonítja, holott az elmúlt két évszázad alatt életkörülményeink, higiénés viszonyaink és táplálkozásunk alapvetően megváltozott.
 












Mongan, Marie: Szülés, ahol én irányítok!

A gyermek születése nem félelmetes esemény, hanem az élet legtermészetesebb csodája. Marie Mongan, a hipno-szülés módszerének megalkotója gyakorlati tanácsadójában eloszlatja a fájdalommal kapcsolatos mítoszt, amit eddig a szülés szükséges velejárójaként fogadtunk el. A könyvben bemutatott hipno-szülés program a természetes, beavatkozástól mentes szülést támogatja. A gyakorlatok – pozitív gondolkodás, relaxáció, vizualizáció, légzéstechnika és fizikai felkészülés – boldog, kényelmes terhességet eredményeznek. A megszerzett önbizalmon és hiten alapuló örömteli várakozás békés, természetes szüléssel zárul, amihez minden anyának joga van.
 








Noll Andrea Nandu: Vajúdástámogatás mindenkinek

Együtt készültök a szülésre? A nagy, ismeretlen esemény előtt ott feszül bennetek a kérdés: vajon mit tehetünk majd, hogy könnyebb legyen? Mit kérhetek szülő nőként, mi lehet igazán jó nekem? Mit tehetek mint társ, hogy igazán segítsem őt?
Könyvünk képekkel gazdagon illusztrált lapjain a szerző közérthető egyszerűséggel, mégis átfogó alapossággal osztja meg az olvasóval a hatékony szüléskönnyítő módszereket, a gyógyszermentes fájdalomcsillapító technikákat, a segítő testhelyzeteket és még számtalan egyéb bábatrükköt, amelyek segítségével bárkiből magabiztos támogatója válhat a vajúdó anyának.
A Vajúdástámogatás mindenkinek azonban korántsem csupán technikai dolgokra korlátozódik: holisztikus szemléletéhez híven nem csak "teste", hanem "lelke" is van. Sok fontos információt megtalálunk benne a szülés lelki blokkjainak elhárításáról, a megfelelő pillanatban kimondható és a holtponton átemelő, bátorító szavakról, a támogatás helyes időzítéséről, illetve a vajúdó anya testbeszédének, megnyilvánulásainak értő olvasásáról, amely sok esetben szükségtelenné tehet egyes beavatkozásokat.

Noll Andrea Nandu holisztikus bába ismereteinek és gyakorlati készségeinek nagy részét az Egyesült Államok mexikói határvidékén, egy kizárólag bábák által működtetett születésközpontban sajátította el, ahol a szülés körüli segítségnyújtás modern eszköztárát a hagyományos bábaság generációkon át bevált vajúdástámogató technikái is gazdagították, amelyek puszta kézzel és sok szeretettel olykor csodákra képesek. A szerző és hiánypótló kötetének célja, hogy a szülés körüli segítő jelenlét mikéntje újra az általános műveltség részévé váljon, erősítve a bizalmat a nők veleszületett életadó képességében és a természet bölcsességében.
 



Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája 

Környezetbarát módszerek a háztartásban
A könyv melyet a kezében tart a kedves olvasó, útmutatóul szolgál azoknak, akik szeretnék háztartásuk tisztítását csupán néhány, környezetbarát vegyszerrel megoldani. Megtanulhatjuk belőle, hogy a kémia alapjainak ismerete mennyire fontos a mindennapjainkban. Manapság, amikor sokan próbálnak zöldebben élni, elsődleges hogy otthonunk tisztán tartására találjunk olyan módszereket, amelyek nem szennyezik a környezetünket és kímélik a pénztárcánkat is.
 









Nyitrai Erika: Az érintés hatalma

Különleges könyvet tart a kezében a tisztelt olvasó – ezeken az oldalakon az érintés csodáival találkozhat. A tudományos kutatásoknak köszönhetjük a ráeszmélést: az emberi érintés teremtő
és életben tartó szükségletünk, olyan, akár a lélegzetvétel. Adás és kapás kölcsönössége rejlik minden érintésben, azt nyered vissza rögvest, amit te nyújtottál másnak. Például erősíted az immunrendszerét, de a magadét is, örömhormon-termelést indítasz a másikban, de magadban is. Hát ne tekintsük ezt csodálatosnak?
Ebből a könyvből egyaránt épülhet a jövendő kismama, a magzatát hordozó anya, a születés csodáját tudatosan is tökéletesítő szülő, az első életévekben a csecsemőt hordozó és vele együtt alvó édesanya és apa, az érzelmi intelligenciát gazdagítani kívánó bölcsődei, óvodai nevelő, a felnövekedő és saját identitását, páratlan egyediségét most építő fiatal, sőt a gyermekét párkapcsolati intim életére felkészíteni kívánó felnőtt szülő, aki maga is okulhat: mit tehet még saját életminősége javításáért,
érintéskultúrájának gazdagítása útján.
Mindnyájunknak mond valamit ez a könyv a maga barátságos nyelvén, a beszélgetés közvetlenségével. „Álljunk hát szóba” a pszichológus szerzővel és önmagunkkal – vajon saját életünkben milyen szerepet kap az érintés?
Prof. Dr. Bagdy Emőke
 





Pantley, Elizabeth: Békés álom - könnyek nélkül 

Kialvatlanságtól szenvedő szülők vagyunk?
Kétségbeesetten próbálkozunk elzárkózni az afféle könyörtelen tanácsok elől, hogy hagyjuk sírni a kisbabánkat?
Ez a könyv bebizonyítja, hogy igenis lehetséges szeretetteljesen altatni gyermekünket, továbbá megtanítani őt arra, hogy egész éjjel aludjon.














Payne, Kim John: Egyszerűbb gyermekkor - Hogyan neveljünk nyugodtabb, boldogabb, magabiztosabb gyerekeket? 

A világhírű pszichológus-pedagógus szerző műve több országban valóságos mozgalmat indított el: szülőkét, akik nem hagyják, hogy korunk konzumkultúrája bedarálja őket, és egy élhetőbb, tartalmasabb, szebb gyermekkort kívánnak lányaiknak és fiaiknak biztosítani.
Ez a könyv arról szól, miként csökkenthetjük gyermekeink életében a fékevesztett tempót, a stresszt, a képernyők uralmát, a tárgyak, tevékenységek és tagolatlan információk sokaságát, melyek anélkül árasztják el és teszik függővé őket, hogy igazi örömet nyújtanának nekik. (Sőt: közvetlenül járulnak hozzá ahhoz, hogy napjainkban egyre több a különböző pszichológiai "címkével" ellátott – hiperaktív, figyelemzavaros, magatartászavaros – gyerek.)
A könyvben leírt egyszerűsítési rendszer minden családban megvalósítható, feltéve, hogy megvan a szándék és az elkötelezettség. A lépéseket nem teendőjegyzéknek, hanem menünek kell tekinteni, melyből az olvasó választhatja ki a saját családjában megvalósítható és fenntartható pontokat.
A szerző nem "könnyen, gyorsan" típusú instant megoldásokat kínál, hanem egy szemléletmódot: a gyermekkor tiszteletét. Ettől azonban nemcsak gyermekünk fog megkönnyebbülni, de mi magunk is felszabadítónak találjuk majd az egyszerűsítéssel nyert bensőségesebb, melegebb családi légkört és szülői hitelességünk növekedését.



Plattner, Elisabeth: A nevelés mindennapi művészete 

A gyermek nem akar enni, ágyba menni, állandóan nyúz minket, hogy televíziózhasson, szemtelen, durcás, hisztis. Már mindent kipróbáltunk. Türelem, engedékenység, szigor, pofon - semmi sem segít. Végiggondoltuk-e, hogy a gyermek nem szavakból, nevelő célzatú példabeszédekből, hanem utánzásból tanul? Tudjuk-e valóban, hogy milyen hatással vagyunk rájuk szavainkkal? Korunk gyermekei velünk együtt új jelenségekkel, nehézségekkel szembesülnek. Ezek nap mint nap olyan feladatok elé állítják a gyermeket és a felnőttet, a szülőt és a nevelőket, melyek elegendő tapasztalat híján gondokká nőhetnek. A könyvben számtalan jellegzetes példát találunk, amelyekkel a születő gondokat már csírájukban jóra fordíthatjuk. Részletesen tárgyalja az európai nevelés két gyengéjét: a túlzott engedékenységet és a túlzott szigort, melyet legtöbbször már észre sem veszünk magunkon. Csak kevesen nevelik gyermekeiket valóban fejlődésüknek megfelelően, hisz legtöbbször csak saját nevelési elképzeléseiket akarják megvalósítani. Egy lelkes anya és pedagógus negyven év alatt sok-sok anyacsoport-találkozón érlelte a 24 kiadást megért tapasztalatgyűjteményt klasszikus művé. A könyv a sok nevelési szemlélet, elmélet, tanácsadó útvesztőjében a gyakorlathoz legjobban elvezető úton igazítja el az olvasót. Így válik az élet egyik legnemesebb feladatának, a gyermeki kiteljesedés támogatásának segítőtársává.



Rosta Gábor: A városi tanya 

A kínai nyelvben a válság szó két szókép összevont írásjeléből áll: a veszély és a lehetőség szavak összevonásából. A válság megélése is ebben a kettősségben rejlik: abban, hogy melyik elemét tudjuk megragadni az átalakulásnak. A jelen helyzetet megélhetjük veszélykénedé tekinthetünk rá úgy is, mint lehetőségre, a megújulás időszakára. A válságok idején jellemző, hogy hirtelen nagyon sok minden átalakul, a megszokott körülmények alapjaikban változnak meg. Ezen folyamat változásra legkevésbé képes eleme maga az ember. Nehezen mondunk le a kényelemről, a fogyasztási szokásainkról, a környezetpusztító technológiánkról, a 20. századi "vívmányainkról", holott pontosan tudjuk, hogy változtatni kell, az eddig követett fejlődési modell nem folytatható. A válság lehetőségként való megélésének egyik legfontosabb feltétele a saját szemléletváltásunk elősegítése, új életstratégiák és napi életvezetési gyakorlatok megtanulása és alkalmazása. Ahogy nincs két egyforma kert, úgy nincs két egyforma élet sem. Néhány egyszerű alapelv mentén azonban sokban igazíthatjuk saját életmódunkat és közvetlen környezetünket a bolygó adottságaihoz és a természet rendjéhez. Ehhez kíván segítséget nyújtani ez a könyv - az önellátás, a takarékosság és a környezettudatosság szemléletének bemutatásával.



Sears, William: Éjszakai gondoskodás 

Szülőnek lenni több, mint bármilyen főállású munkavégzés: a nap huszonnégy óráját öleli fel. Dr. William Sears amerikai gyermekgyógyász, nyolcszoros édesapa és többszörös nagypapa azért írta az Éjszakai gondoskodást, hogy megkönnyítse a szülők dolgát, segítsen megtalálni a módszert, mellyel a család minden tagja a lehető legjobban tud aludni.
 













Stadelmann, Ingeborg: A bába válaszol 

Ingeborg Stadelmann, németországi bába 25 éves bábai tapasztalata alapján nyújt valóban hasznos gyakorlati tanácsokat, mind fizikai, mind lelki problémákra.
 
















Sunderland, Margot: Okosan nevelni tudni kell 

A kötet nem kíván teljesen új gyermeknevelési módszert bevezetni. Csupán szembesíti a szülőket bizonyos szokásokkal, amelyek helyett újakat kell kialakítani. Olyan ismereteket ad át nekik, amelyek révén megértik és formálni is tudják gyermekük érzelmi és szociális fejlődését.
Fedezzük fel a gyermekünk és köztünk élő szeretet kémiáját: hogyan serkenti az érintés, a nevetés és a játék azokat a hormonokat, amelyek képessé tesznek bennünket az élet szeretetére.
Tudjuk meg, mi az igazság a legújabb kutatások alapján abban, hogy a csecsemő agya a külvilág megtapasztalása nyomán is fejlődik, formálódik.
Tanuljuk meg, hogyan kezeljük hatékonyan a hisztirohamot és a sírást, hogyan teremtsük meg az éjszakai pihenés lehetőségét magunknak és gyermekünknek.






Varga Éva (szerk.): Hétköznapi kalauz 

A jó döntés alapja a tájékozottság: könyvünk választási lehetőséget kínál mindennapi döntéseinkhez. A kézikönyv nyomon követi házon belüli és házon kívüli mindennapi életvitelünket. Célja a felkészítés az alkalmazkodásra, a meglévő és eljövendő problémák












Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság - Mit kell(ene) tudnunk a gyerekekről és magunkról? 

Vajon mire van szükség ahhoz, hogy gyerekeink érvényesüljenek, beváljanak az életben? Valóban annyi mindenre, és olyan eszeveszett tempóban, mint azt a világ ma sugallja?
Vekerdy Tamás szerint a válasz: nem. Nem az lesz sike­res felnőtt, aki kisgyerekkorában már fel­nőtt módon hajtott és teljesített, hanem az, aki teljes értékű kisgyerekéletet élhetett.
Szülőként az érzelmi biztonság megadása a legjobb lehetőségünk arra, hogy megvédjük gyerekeinket a normálisnál nagyobb mértékű szorongástól, a sodródástól, a személytelen, így személyiséget roncsoló kapcsolatoktól.
Aki érzelmi biztonságban, testi-lelki értelemben ölelő melegségben nő fel, az gyerekként és később felnőttként is jóval eredményesebben tudja megoldani és kiegyensúlyozottabban átvészelni az élet nehézségeit.









Vekerdy Tamás: Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyereked? 



Megismerlek és elfogadlak.
Olyannak, amilyen vagy.
A te teljes világodat.
Aki jól szeret, az megismer és elfogad
saját világát kitágítja a másik felé.
Befogadja őt.

"Ha az embernek olyan szerencséje van, hogy valakit is érdekelni kezd, amit itt vagy ott mondott, leírt, és úgynevezett 'előadásokra' hívják, akkor azt kell átélnie, hogy ezeknek az együttléteknek, legalábbis az ő számára, a hasonlíthatatlanul jobb, felpezsdítőbb, szórakoztatóbb része az, amikor a megjelentek elmondják kérdéseiket, aggályaikat, ellenvetéseiket, egyszóval megnyilatkoznak. Nagyszerű érzés hallani, amikor a négy-ötszáz fős (esetleg nagyobb) hallgatóságból egy kedves nő vagy férfi feláll, és bevilágító erővel mondja el személyes tapasztalatait, személyes példáját, ami megeleveníti az egész együttlétet.

Ebben a könyvben a találkozásoknak ezt a részét, illetve a kérdésekre adott válaszokat találja meg az Olvasó. Nem kérdés-felelet formájában, hanem a kérdéseket, az elmondott eseteket is beledolgozva az egyes témákról szóló részecskékbe. (Így hát szerzőtársak vagyunk – hat-nyolc év néhány száz megszólalójával.)
Míg az előző kötetben, az Érzelmi biztonságban az előadások válogatása jelent meg, itt ezeké a közös beszélgetéseké.

És, igen, ezek a beszélgetések mindig abba az irányba mutattak, hogy miképp is kellene, hogyan is lehetne ezt az együttélést – a gyerekkel és tágabban: egymással - jól csinálni, hogyan is lehetne jól szeretni. Akármerre ágaznak is el az egyes témák, a mélyükben mindig ez a kérdés lapul. Ott húzódik meg, és sokszor felfűti a beszélgetést.
Kicsit szorongok. Vajon ebből a felfűtöttségből sikerül-e itt, a következő lapokon valamit is visszaadni?"





Világra jönni – DVD 


A földkerekségen naponta átlagosan 364 501-szer esik meg ez a történet. Vágjunk neki egy kivételes világkörüli utazásnak, hogy felfedezzük a születés különböző univerzumait, amelyek épp olyan egyediek és változatosak, mint mi, emberek. Erre hívja meg ez a film a nézőit, a való életből vett szereplőkkel és a való élet képeivel mutatva be a világra jövetelt. Mongólia vad sztyeppéitől a párizsi felhőkarcolókig, India embertömegektől nyüzsgő utcáitól az inuitok lakta jégmezőkig, az amerikai Új-Mexikótól a Fekete-tengerig, a sivatagi tuareg falvaktól a kínai vagy japán metropoliszok zsúfolt kórházaiig, a Himalája csúcsaitól az amazonasi esőerdőkig. A film az egész bolygót bejárja, hogy ugyanazt a történetet bemutassa más-más térben és kultúrában. Mindannyiunk közös története bontakozik ki: amikor a nő anya, a férfi apa lesz, a gyermek pedig világra jön.







Walker, Peter: Babamasszázs kezdőknek - Kezdő szülők kézikönyve 


A masszázzsal a szülők a legjobb kezdeteket biztosíthatják gyermeküknek életük hajnalán. A babák születésüktől fogva sokat profitálhatnak a masszázsból, mely enyhíti a születés traumáját és megfelelő alapokat biztosít a zavartalan fejlődés számára. A rendszeresen masszírozott csecsemők sokkal könnyebben sajátítják el a helyváltoztatáshoz szükséges készségeket. A masszázs ugyanakkor a baba legteljesebb megismerésének örömteli módja, egy olyan kapcsolat kialakításának eszköze, melyben az érintés a családi élet tápláló, elégedettséget adó és gyógyító eleme.










Wagner, Marsden: Amerikából jöttem, mesterségem címere Szülész Nőgyógyász - Könyv a változásért 

Ez a könyv tükör. Megmutatja, milyen valós kockázatokat rejt, ha eltávolodunk a szülés évmilliók alatt kimunkált, természetes útjától. A szerző az Egyesült Államok gyakorlatáról ír. A történetek, a példák, a számok, a tudományos eredmények onnan valók. Tényszerűen áll előttünk, milyen veszélyeket rejt a szülés megindítása, hogy anyák és újszülöttek veszíthetik el az életüket.

Ott egy Misoprostol nevű gyógyszert alkalmaznak. De ne higgyük, hogy ami tőlünk távol van, az nálunk nem lehetséges. A Misoprostol hatóanyaga a nálunk is nap mint nap használt prosztaglandin – és itt van még nekünk számtalan más szer vagy módszer: oxitocin, burokrepesztés, az anya hasának erőltetett nyomása vagy egy „kissé fájdalmasabb” vizsgálat.

Az orvosok a tengerentúlon hétköznapra időzítik a szüléseket, hogy hétvégén a családjukkal lehessenek. Ebben segítenek a „hatékony” gyógyszerek. Nálunk sem születik hétvégente annyi kisbaba. Karácsonykor, többnapos ünnepeken kiürülnek a szülészetek. Ott sok államban üldözik a bábákat. A rendőrség házkutatásokat tart, bírósági perek folynak. Nálunk hasonlóképp...

Csakhogy odaát már egyre többen vannak olyanok is, akik tudják, hogy ez a gyakorlat romló szülészeti mutatókhoz, magasabb anyai és újszülött-halálozáshoz, több császármetszéshez vezet. És nálunk? Mi tudjuk? Tudják-e a magyar szülészorvosok, mekkora kockázatot vállalnak az egymást követő, egymásból következő beavatkozásokkal? Tudják-e az adatokat, a tényeket a bíróságokon, a törvényhozásban? Tudják-e a döntéshozók, milyen veszélyeknek teszik ki a nőket, ha a tájékoztatás elmarad, és ha a következményekre nem figyel senki? És végül tudják-e a nők maguk, mit vállalnak, ha homokba dugják a fejüket?

A döntés mindannyiunké: haladunk tovább azon az úton, amelyik a szülést műtétté, egyre több kockázatot rejtő beavatkozások sorozatává teszi, vagy tanulunk a máshol elkövetett hibákból és megpróbáljuk átvenni azokat a módszereket, amelyeket sok nyugat-európai országban már sikerrel alkalmaznak.
  

Nincsenek megjegyzések: